Opatówek 62-860, ul. Kościelna 1; mail: muzeum@opatowek.pl

 

 

 

Projekt i wykonanie: Jacek Antczak

 

Wystawy czasowe             

 

 

Anna Drońska i Zygmunt Droński 
Zapraszamy bardzo serdecznie na wystawę malarstwa Anny Drońskiej i Zygmunta Drońskiego. 
Wernisaż odbył się w czwartek 17-go listopada o godzinie 17.00.
Otwarcie wystawy uświetnił koncert harfisty- Michała Zatora.


Anna Drońska

Urodziła się w 1972 r. w Olsztynie. W 1993 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, kierunek wystawiennictwo. Jest absolwentką Wydziału Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. W 1999 r. uzyskała dyplom w Pracowni prof. Stanisława Trzeszczkowskigo. W 2006 r. otrzymała tytuł doktora na Wydziale Tkaniny i Ubioru, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Od 2006 r. pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  

Zygmunt Droński

Urodził się w 1953 r w Oławie. W 1974 r. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1979 r. W pracowni doc. Barbary Steyer.

Brał udział we wszystkich ważniejszych wystawach środowiska olsztyńskiego. Był organizatorem plenerów ogólnopolskich i międzynarodowych : ,,Karnity 85” , ,,Reszel 88”, ,,Reszel 89” , ,,Warsztaty polsko-francuskie". Odbywał podróże artystyczne do Uzbekistanu, Maroka, Szwajcarii, Chin, Włoch i Francji.

Obecnie pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie  na Wydziale Sztuki.

 
Zapraszamy!


TABLICZKI MASZYNOWE  W ZBIORACH

MUZEUM HISTORII PRZEMYSŁU

              W piątek 2-go października 2015 r.  
 o godzinie 17.00 otwarcie najnowszej wystawy czasowej w budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.


Wernisaż wystawy uświetni koncert młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu.

Tematem tej wystawy są tabliczki znamionowe pochodzące z maszyn z WSK.

Muzeum kolekcjonuje już od lat dawne maszyny w tym krosna tkackie, maszyny parowe i inne, nadto fortepiany, tkaniny, dzianiny, ceramikę.  Praktyka muzealna pokazuje jednak, że nie wszystko da się ocalić, trudno sobie przecież wyobrazić zachowanie np. całej tkalni, czy działu produkcyjnego z setkami maszyn. To co można robić, to chronić pamięć. Takiej ochrony podjął się dyrektor Zakładu Procesów Specjalnych WSK „PZL Kalisz” Pan Wiesław Giera. Przedsiębiorstwo WSK „PZL Kalisz” posiada bogatą, choć niedługą  historię w porównaniu z innymi fabrykami. Powstały one w 1941 r. pod nazwą  „Zollern – Werke – Weser Flug” i zajmowały się remontem sprzętu wojennego. Przez kolejne lata fabryka ciągle  doposażyła się w różnorodne maszyny. Od roku 2003 nastąpiła pewna forma.
Dzięki postawie dyrektora Giery rozpoczęto gromadzenie tabliczek znamionowych z likwidowanych maszyn, ażeby zachować na trwale pamięć o dziedzictwie technicznym kaliskiego przedsiębiorstwa.  Aktualnie dyrektor W. Giera zdecydował się przekazać je do zbiorów muzealnych. Jest ich w sumie 164. Najstarsza to tabliczka z honownicy z 1933 r. firmy „Hille” z Drezna, a najmłodsza z 2013 r. podarowana została przez producenta pieców do azotacji. Najciekawszą z kolei jest tabliczka amerykańskiej obrabiarki wyprodukowanej dla francuskiej firmy „Burton Fils”.  Tabliczki pochodzą aż z 22 państw z 3 kontynentów Ameryki Płn., Europy i Azji.

Kolekcja ta ma ogromne znaczenie dla zachowania dziedzictwa przemysłowego nie tylko regionu, ale też kraju. WSK w Kaliszu bowiem był i nadal jest potężnym pracodawcą.

Z zakładem tym są związane liczne wspomnienia ludzi tam zatrudnionych, dzięki niemu do Kalisza przybyło wielu specjalistów podnosząc poziom kultury materialnej i technicznej miasta i regionu. Tak więc historia przemysłu to również historia cywilizacji, kultury ale też i polityki. Dzięki kolekcji tabliczek będzie można to również sobie uświadomić. Pan Wiesław Giera nie ograniczył się tylko do samego gromadzenia, ale dzięki swojej pasji i zacięciu naukowemu dokumentował tę kolekcję i przygotował praktycznie gotowy katalog tego zbioru. Oczywiście temat gromadzenia nie jest zamknięty i Muzeum w Opatówku jest gotowe do rozszerzenia kolekcji na inne przedsiębiorstwa, ażeby w ten sposób zachować ich codziennie wypracowywane dziedzictwo materialne. 

Zapraszamy serdecznie!